Wczytywanie danych z tachografu

Wczytywanie Danych z Tachografu Kraków

Wczytywanie danych z tachografu

System monitorowania pozycji pojazdu jest dziś standardowym narzędziem sprawowania kontroli na flotą pojazdów w każdej firmie transportowej. Daje każdemu użytkownikowi nie tylko wgląd w bieżącą lokalizację samochodu na mapie ale również dostarcza wielu informacji odnośnie sposobu użytkowania samochodów, ich zużycia paliwa, stylu jazdy pracowników pozwalając stworzyć indywidualny profil każdego kierowcy z osobna. Może być to wykorzystywane m.in do tworzenia rankingu kierowców od najlepszego do najgorszego. Jednak podstawowym urządzeniem, które służy do dokładnego zapisu pracy kierowców jest tachograf. Nie może go zastąpić ani drogi, ani tani GPS do samochodu. Czas pracy kierowców jest tam dokładnie ujmowany z uwzględnieniem postojów, okresów jazdy i wypoczynków. Każdy posiadacz firmy transportowej wie, że konieczne jest cykliczne wczytywanie danych z tachografu.

Odczyt danych z tachografu

wczytywanie danych z tachografuWczytywanie danych z tachografu może odbywać się automatycznie. Wiele firm w ramach swoich usług umożliwia okresowe zdalne pobieranie danych we wskazane miejsce na dysku firmowym. To niewątpliwie wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Ale wczytywanie danych z tachografu można też przeprowadzać standardowo, czyli kolejno pobierać dane na czytnik, a potem zgrywać je na komputer. Ta metoda pochłania sporo czasu. Odczyt danych z tachografów cyfrowych może trwać od 2 do 40 minut dla jednego urządzenia. W zależności od typu danych, jakie chcemy pobrać.

W wielu markach samochodów możliwe jest zintegrowanie pracy tachografu z systemem GPS. Daje to możliwość bieżącego odczytu danych z urządzenia. To chyba najwygodniejsze rozwiązanie dla osób zarządzających flotą samochodową w firmie transportowej.

Ochronie danych zapisywanych na tachografie ma służyć karta przedsiębiorstwa. Stanowi ona jakby klucz, bez którego nie można sczytać informacji z urządzenia. Co istotne, tachograf musi posiadać każdy, kto zajmuje się transportem w celach zarobkowych i prowadzi działalność gospodarczą. Za nie wywiązanie się z tego obowiązku grożą kary pieniężne. Celem tego przepisu jest egzekwowanie przestrzegania przez kierowców dozwolonych czasookresów jazdy. Ponieważ jednak nie jest to na rękę pracodawcom, więc często właśnie oni oczekują od pracowników używania zaślepki, która wyłącza tachograf.